Ако работите на допълнителен трудов договор по чл.110 или 111 от КТ, за това колко дни платен отпуск имате, е от значение на колко часа ви осигуряват по допълнително правоотношение.
При положение, че изпълнявате трудовите си задължения по втори трудов договор на 4 или повече часа, то тогава влизат в сила разпоредбите по чл.355 от КТ. Или, че за един трудов стаж се признава времето, през което служителят е бил осигурен на поне полувината от законоустановеното работно време, което е 8 часа за повечето длъжности. За някой от тях, като например лекари, анестезиолози и други подобни, законоустановеното работно време е 7 часа.
Това означава, че щом работите на 4 или повече часа, ви се зачита за пълен работен ден и имате право на целия си отпуск, който ви се полага по КТ. Съгласно чл.155 от КТ, минималния размер на платения отпуск е минимум 20 дни. Разбира се, има случаи, когато имате право на повече от двадесет работни дни платен отпуск. Това се случва, когато сте инвалид, учител или работите в по - специфична среда. Дните, които се допускат допълнително не могат да бъдат повече от 5 броя годишно, а ако имате телк, законът ви дава още 6 дни платен годишен отпуск. Ако работите в сферата на образованието и сте на позиция професор, доцент, главен асистент и др., имате право на платен отпуск в размер на 48 дни, но правото на допълнителен отпуск ще разгледаме в отделна статия.
Дни за платен отпуск може да получите, само ако имате поне 8 месеца общ трудов стаж/чл.22 от НРВПО/, независимо дали сте на основен или допълнителен трудов договор. Ако сте придобили стаж през същата година, в която сте назначени, то имате право на целия размер на отпуска до края на годината, за която се отнася. При положение, че сте започнали работа в средата или в края на годината, и ще придобиете необходимия стаж в следващата, имате право за първата година да получите отпуск, който е пропорционален на отработеното време, а за следващата, отпускът ще бъде в пълен размер.
Ако сте учител, директор или помощен персонал в училище или детска градина, имате право на 48 дни отпуск/чл.24 от НРВПО/. При положение, че сте започнали работа след 15 септември и до лятната ваканция все още нямате необходимия осеммесечен стаж, можете да ползвате за същата година по 4 дни отпуск за всеки прослужен месец.
Ако сте назначени на втори трудов договор на по - малко от 4 часа, имате право на платен отпуск, за времето, което ви се признава за трудов стаж. Същото важи и за договор по чл.114 от КТ. Той е основен трудов договор, но правилата за изчисляване на полагаемия отпуск са същите.
Това означава, че ако работите на два часа на ден по допълнителен трудов договор, ще имате право на 3 дни платен годишен отпуск за цялата година. На ден имате 2 часа по 21 дни по национален календар, което прави 42 часа на месец. Приравнявате часовете към дните и получавате колко дни ви се зачитат за трудов стаж. В случая 42/8=5 дни трудов стаж за дадения месец. За годината ще имате 5*12=60 дни. Като се разделят 60 дни на 30, получавате 2 месеца осигурителен и трудов стаж. Отпуската ще получите по следната формула: 20/12*2=3 дни платен отпуск за цялата година.
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Забележка: Само членове на този блог могат да публикуват коментари.